۱۲ افزونه امنیتی برتر مرورگر گوگل کروم

گوگل کروم اکنون یکی از امن ترین مرورگرهای وب موجود در بازار است. اما هنگامی که پای امنیت به میان می آید، هیچ گاه نمی توان گفت چه میزان از احتیاط کافی است. در این مطلب قصد داریم به معرفی تعدادی از افزونه های امنیتی بپردازیم که با نصب آنها، مرورگر شما تبدیل به یک دژ مستحکم خواهد شد.

برخی از این افزونه ها ممکن است برای کاربران حرفه ای وب و خوانندگان نگهبان آشنا به نظر بیایند و حتی شما هم اکنون مشغول استفاده از آنها باشید. اما به این معنی نیست که بقیه لیست از اهمیت کمتری برخوردار است. پس اگر به دنبال یک وبگردی امن و با خاطری آسوده هستید، بهتر است نگاهی به لیست زیر انداخته و آنها را روی مرورگرتان نصب کنید.

پس در ادامه مطلب با نگهبان همراه باشید.


wot-web-of-trust.jpg

۱- Web of Trust - WOT : اگر بخواهید تنها یک افزونه امنیتی بر روی مرورگر کروم نصب کنید، انتخاب تان باید WOT باشد. این افزونه برای هر یک از لینک های وبی که باز می کنید، علائم اخطار نشان می دهد:‌ رنگ سبز برای لینک های امن، کهربایی برای لینک های مشکوک و قرمز برای لینک های خطرناکی که اصلا نباید باز کنید. رده بندی های این افزونه بر اساس رای های کاربران و بازخورد آنها صورت می گیرد و شما هم می توانید هنگام وب گردی و استفاده از آن، نظرات خود را برای استفاده دیگران درون افزونه ثبت نمایید.


LastPassLogo_390.jpg

۲- LastPass : افزونه لست پس یک برنامه قدرتمند مدیریت رمزهای عبور است که تنها با یک رمزعبور اصلی، تمام صفحات لاگین مختلف شما در اینترنت، با نام کاربری و رمزهای عبور مختلف برای تان به صورت خودکار پر می کند. علاوه بر این هنگامی که در یک سرویس و سایت جدید ثبت نام می کنید، لست پس برای تان رمزعبور قوی و قدرتمند می سازد. همچنین می تواند فرم ها را در حافظه سپرده و آنها را پر کند. نکته جالب اینکه افزونه لست پس حتی از سایت ها و فرم های آژاکسی هم پشتیبانی کرده و آنها را شناسایی می کند.

مهم ترین نکته هم اینکه تمام اطلاعات روی کامپیوتر شما رمزگذاری شده و سپس به سرورهای LastPass ارسال می شوند. پس حتی اگر سرویس لست پس هک هم شود، باز هم رمزهای عبور شما امن خواهند ماند. از هم اکنون می توانید از روش ها و برنامه های مدیریت رمزعبور که با کپی و پیست کردن نام کاربری و رمزعبور کار می کنند، دست کشیده و با این افزونه امن، یک بار برای همیشه امنیت لاگین های تان را در آغوش بکشید.


click-clean-negahbaan.jpg

۳- Click & Clean : افزونه کلیک اند کلین یک بمب هسته ای برای پاک کردن تاریخچه وبگردی تان است. این افزونه علاوه بر پاک کردن تمام آدرس های اینترنتی از لاگ های مرورگرتان، تمامی کوکی ها را هم پاک کرده، فایل های تمپ و موقتی وب را حذف نموده، web artifactهای لوکال، LSO و آیتم های تاریخچه دانلود را هم نابود می کند. البته برای این افزونه مهم نیست که این مخلفات خطرناک هستند یا خیر و همه آنها را با هم نابود می کند. در یک کلام، بعد از زدن چنین دکمه ای، مانند این است که شما پیش از این هیچ گاه وبگردی نکرده اید!


view-thru.jpg

۴- View Thru : هنگامی شما در شبکه های اجتماعی و سایت ها روی یک لینک کوتاه شده با سرویس هایی همچون bit.ly یا tinyURL کلیک می کنید، اغلب اوقات هیچ ایده ای ندارید که با چه سایت و محتوایی یا چه نوعی از خطرات امنیتی ممکن است روبرو شوید. با نصب این افزونه کروم، تنها کافی است موس را روی لینک های کوتاه شده ببرید تا در باکس کوچکی اطلاعات سایت پنهان شده در پشت آن به نمایش در آیند. دیگر هیچ گاه لازم نیست کورکورانه کلیک کنید.


kb-ssl-enforcer-negahbaan.jpg

۵- KB SSL Enforcer : در صورتی که سایت مورد استفاده شما سرویس های لایه ارتباط امن یا HTTPS را هم برای لاگین کردن یا دسترسی عرضه کند، افزونه KB SSL Enforcer به صورت خودکار هنگام باز کردن سایت. گزینه https:// را انتخاب می کند. دیگر دور زمانه استفاده بی جا از آدرس های ناامن http گذشته است.


passwordfail-extension-negahbaan.jpg

۶- PasswordFail : برای گروهی از ما که بیش از حد نگران امنیت هستیم، این افزونه مراقب است که سایت های مورد استفاده برای ارسال اطلاعات لاگین و رمزهای عبور از شیوه های امن استفاده کنند. در صورتی که وب سایتی این گونه اطلاعات را به صورت متن معمولی ارسال کند، افزونه PasswordFail ابتدا به ما اخطار داده و سپس اجازه انجام این کار را به سایت مربوطه می دهد.

به خاطر داشته باشید، هنگامی که چنین سایتی هک شود، رمزعبور بی دفاع شما به راحتی از طریق پایگاه داده آنها در اختیار فرد نفوذگر قرار می گیرد. و قسمت بد داستان می تواند این باشد که شما برای بخش زیادی از زندگی آنلاین تان از رمز عبور مشابه و یکسان استفاده کرده باشید. با این افزونه، حداقل اطلاع می یابید که کدام رمزهای عبورتان بیش از بقیه در معرض خطر قرار دارند.


credit-card-nanny-negahbaan.jpg

۷- Credit Card Nanny : این افزونه هم کارکردی مانند PasswordFail دارد، با این تفاوت که نسبت به سایت هایی که اطلاعات مربوط به کارت هایی اعتباری (همچون شماره کارت و...)‌ را هم به صورت متن ساده ارسال می کنند، حساس است. هنگامی که شما در فرم یک فروشگاه یا سایت یک بانک اطلاعاتی مانند شماره کارت بانکی، تاریخ انقضا، پین کد یا هرگونه اطلاعات دیگر را وارد می کنید، در صورت ارسال بدون رمزگذاری، این اطلاعات ممکن است در میانه راه کامپیوتر شما تا سرور مربوطه مورد سرقت واقع شوند.


secure-profile-negahbaan.jpg

۸- Secure Profile : بسیار عالی است که رمزهای عبور و اطلاعات وبگردی تان را با گروه های آنلاین به اشتراک نمی گذارید. اما درباره افرادی که از کامپیوترتان استفاده می کنند چطور؟ افزونه Secure Profile گوگل کروم به شما کمک می کند تا پروفایل اطلاعات کروم خود را رمزگذاری کرده و از آن با رمزعبور محافظت کنید. این پروفایل شامل تمام رمزهای عبور ذخیره شده و اطلاعات ذخیره شده در بخش تکمیل خودکار فرم ها می شود. با این افزونه، از این پس افرادی که به سیستم شما دسترسی دارند، نمی توانند به اطلاعات حساس و حساب های آنلاین تان دست پیدا کنند. در واقع کل مرورگر شما با یک رمزعبور محافظت می شود.


adblock-negahbaan.jpg

۹- AdBlock : امروزه نگرانی در خصوص حفظ حریم خصوصی هم به اندازه مسایل امنیتی اهمیت دارد. تبلیغات اینترنتی را هم می توان از صفحات اجباری باز شونده تا پنجره های آلوده کننده دسته بندی کرد. افزونه AdBlock به راحتی بسیاری از تبلیغات این چنینی را مسدود می کند. به خصوص جلوی تبلیغات فلش را پیش از دانلود شدن شان می گیرد. لذا شما می توانید امن تر و سریع تر به وبگردی تان برسید.


۱۰- BugMeNot Lite : تقریبا همه سایت های اینترنتی از شما می خواهند که برای استفاده از امکانات شان یک اکانت کاربری بسازید و معمولا از آن برای پیگیری تاریخچه کار شما در آن سایت و برخی هم در تمام اینترنت بهره می برند. با داشتن این افزونه به راحتی از شر فرم های پر دردسر لاگین چنین سایت هایی خلاص می شوید. تنها کافی است کلید های Ctrl + i را بزنید تا کل فرم با اطلاعات ناشناس به درد نخور پر شود. شما به اطلاعات مورد نیاز در سایت دسترسی پیدا خواهید کرد. اما سایت به داده های شخصی شما دست پیدا نمی کند. عادلانه به نظر می رسد.


FlashBlock-negahbaan.jpg

۱۱- FlashBlock : اگر افزونه AdBlock برای تان کافی نیست، با نصب FlashBlock می توانید در صفحات وب به کلی از شر هر محتوای فلشی خلاص شوید. و به جای تمام فایل های فلش در صفحات وب یک علامت کوچک قرار می گیرد تا بخش های دلخواه تان را باز کرده و محتوای فلش مورد نظر (مانند ویدیوها) را ببینید. این گونه علاوه بر خلاص شدن از شر خطرات امنیتی فلش، در میزان مصرف پهنای باند اینترنت تان هم صرفه جویی فراوانی شده و با سرعت بهتری به اینترنت گردی می پردازید.


google-alarm-masthead.jpg

۱۲- Google Alarm : این یکی شاید بیش از مفید بودن، سرگرم کننده باشد، افزونه گوگل آلارم مانند یک زنگ اخطار در خصوص فعالیت های گوگل است. هرگاه شما یک سایت را باز کنید که گوگل در حال جمع آوری اطلاعات وبگردی از طریق آن باشد، افزونه به شما اخطار می دهد. این جمع آوری اطلاعات می تواند از طریق سرویس هایی همچون Google Analytics یا Google AdSense انجام شود.

اجرای این افزونه تنها برای چند ساعت، به شما نشان می دهد که چگونه گوگل تمامی اوقات زندگی آنلاین شما همانند یک چشم جهانی در حال پاییدن شما است. و البته مطمئنا خوشحال می شوید که این افزونه حالت silent mode هم دارد!

شما چه افزونه های امنیتی و کاربردی را پیشنهاد می کنید که خوانندگان گوگل کرومی نگهبان به مرورگرشان بیفزایند؟ آنها را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.بحث و نظرات

#260584 
2 رای
AAKousha

نگهبان عزيز! تولدت مبارك.

اين مطلبت هم خيلي خوب بود.

#260616 
1 رای

چند تا مشکل با این توضیح دارم بیشتر این افزونه ها از برنامه نویس ها ناشناخته هستند که خودش یه باگ بزرگ محسوب میشه.

Adblock plus اینه :

1) مسدود کردن تبلیغ ها. همه سایت ها برای کسب درآمد از تبلیغ های swf و gif استفاده میکنند که هم پهنای باند زیادی از اینترنت رو میگره و مرورگر هم سنگین میشه هم زمان بارگزاری سایت افزایش پیدا میکنه.
توجه داشته باشید که سرعت بارگزاری سایت تا حدی به سرعت اینترنت شما بستگی داره تا حدی هم به سنگینی سایت هم مربوط میشه.

2) مسدود کردن اسپم ها، ما چند نوع اسپم داریم منظور از اسپم مطالبی هست که با وارد شدن به یک سایت در صفحه باز شده دیده میشوند و با مطالب درخواستی و مربوط به مطالب اصلی صفحه باز شده هم خونی ندارند و هم جهت نیستند حالا میخواهد فیلم و صوت یا عکس یا متن باشه. مثلا:
اسپم های تصویری: تصویری رنگ وارنگ که همش جلوی چشم شما چشمک میزنه و چشم شما رو آزار میده و یا فیلمی که بدون درخواست از شما بی جهت اجرا میشه و...
اسپم شنیداری: باز شدن یک لینک صوتی که شما لزومی به اجراء اون نمیبینید و.....

3) حفاظت از کامپیوتر شما در برابر اسکریپت های حامل فایل های آلوده یا اسکریپت هایی که به هر نحوی به کامپیوتر شما صدمه میزنند. ( یکی از مهمترین و اصلی ترین دلایل محبوبیت این افزونه)

4) مسدود کردن ردیاب ها که رفتار شما رو رصد میکنند و به حریم خصوصی شما تجاوز میکنند در نهایت رفتار شما رو تو نت به سایتهای تبلیغاتی میفروشند تا بدونند چه تبلیغی رو برای شما نمایش بدند.

5) یک مزیت دیگه وقتی فایل های حجیم و زائد حذف میشوند مرورگر شما حجم کمتری از رم را اشغال میکند و پردازش کمتری انجام میشوند در نتیجه مرور شبکه جهانی روان تر و سریع تر و برای سیستم های ضیف راحت تر میشود و تا حد نامحسوسی هم مصرف برق کاهش پیدا میکند.

6) بستن پاپ آپ

خیلی مظلومه این افزونه

#260581 
1 رای
آره، خودشم

البته مرورگرها خودشون میتونن فلش ها رو بلاک کنن، نه؟

#260613 
1 رای

با قابلیت Click to play که توی فایرفاکس هست میشه به صورت اتوماتیک فلش و بقیه پلاگین ها رو غیر فعال و در صورت نیاز به صورت موقتی فعالشون کرد .

#261332 
1 رای

http://negahbaan.ir/article/2013/apr/689
این جا رو بخون جوابت رو می گیری

#260614 
0 رای

من دقیق نگرفتم فرم های آژاکسی جریانش چیه ؟ ممنون میشم یکی از دوستان توضیح مختصری بده .

#260617 
0 رای

مثلا وقتی موسسه ایی که سالایا نسال از کاربرها و برنامه نویس های مستقل دفاع کرده EFF میاد افزونه ایی مثل HTTPS Everywhere درست میکنه دیگه منطقی نیست از KB SSL Enforcer استفاده کنید.

#260662 
0 رای
irirax1

با این فروشگاه کروم حالش خرابه

#260746 
0 رای

عالی بود خیلی ممنون

#260831 
0 رای

chrome یک مشکل امنیتی بسیار بزرگ داره. فرض کنید که شما یک حساب سینک برای مرورگرتون فعال کرده باشید و در عین حال تعدادی افزونه و پسوردهای ذخیره شده در قسمت مدیریت پسورد مرورگر داشته باشید. خب کافیه کس دیگه ای در غیاب ما به مرورگر دسترسی داشته باشه، اونوقت امنیت کل زندگی ما رو هواست! در مرورگر کروم برخلاف فایرفاکس امکان تعریف پسورد کلی برای مرورگر قرار داده نشده. هرچقدر هم که کاربران به گوگل اعتراض کردند بخاطر این مشکل بزرگ (که به سادگی از نظر برنامه نویسی قابل حل هست) هیچ اقدامی از طرف گوگل صورت نگرفته! عجیب نیست؟!

پربیننده ترین های ماه

نگهبان کجاست؟
تبلیغات

تبلیغات

نگهبان در قبال تبلیغات نمایش داده شده هیچ مسئولیتی ندارد.


تمام حقوق برای نگهبان محفوظ است. ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام نگهبان و درج لینک
به همان مطلب در نگهبان مجاز است. ذکر مطلب در رسانه های چاپی فقط با کسب اجازه قبلی مجاز است.

© 2009 - 2014 Negahbaan.ir

توسعه و میزبانی: پات شرق