برپایی بزرگترین مرکز جاسوسی دنیا توسط آژانس امنیت ملی امریکا (تک تک شما هدف هستید)

باد بهاری در این شهر غبارگرفته، ابهامی با خود دارد و بوته های سبز-قهوه ای گیاهان در وزش آن خِش و خِش می کنند. در میان سلسله کوه های واساچ در شرق و اوکر در غرب، شهر کوچک بلافدیل (Bluffdale) در یوتای امریکا، قلب خطه مورمون ها است. جایی که اولین پیشروهای دینی در 160 سال قبل به آن آمدند تا از بقیه دنیا گریخته باشند، تا کلمات رازآلود کتاب آسمانی را دریابند، تا در راه طریقت گام بردارند، و ...

امروزه این منطقه خانه ای برای یکی از بزرگترین فرقه های چندهمسری، و البته کلیسای آپوستل برادران است، و بیش از 9,000 عضو دارد. اما، چندی است که این شهر میزبان افراد جدیدی شده که ساکت آمده اند و کارهای مرموزی می کنند، خارجی هایی کم حرف و تو دار.

در جاده بیف هالو، تقریبا 2 کیلومتر دورتر از مجموعه برادران که شامل یک کلیسا، مدرسه، مجموعه ورزشی و بایگانی است، هزاران کارگر ساختمانی در تی شرت های خود عرق می ریزند و زیرساخت را برای آمدن اعضای معبد برادر بزرگ آماده می کنند که وقتی تکمیل شود، 5 برابر بزرگتر از عمارت کنگره در واشینگتن خواهد بود.

اما در این معبد، قرار نیست کتاب های مقدس خوانده شود، قدیسی خطابه نخواهد خواند، خدایی پرستش نخواهد شد. در عوض، سرورهای پر سرعت بر پا و ساختمان ها پر از کامپیوتر می شوند. مردان اسلحه به دست هم در بیرون کشیک می دهند و امنیت را تامین می کنند. در این معبد به جای اینکه مردم به بهشت دعوت شوند، اطلاعات شان پایش می شود.

خارجی هایی که به منطقه خواهند آمد در پشت دیوارهای معبد جدید به جمع آوری، ذخیره سازی و تحلیل حجم انبوهی از کلمات و تصاویر جاری در شاهراه های ارتباطی دنیا می پردازند.

در شهر کوچک و دور افتاده بلافدیل، خادمان کلیسا و خادمان برادر بزرگ، در همسایگی هم هستند.

برای آشنایی با مخوف ترین شبکه امنیتی دنیا و بزرگترین مرکز جاسوسی آن که در دست احداث است، با نگهبان همراه باشید.

NSA بزرگترین، سری ترین و شاید فضول ترین سازمان اطلاعات تاریخ  

بخش جدید آژانس امنیت ملی امریکا که توسط پیمانکارانی با رده بالای امنیتی ساخته می شود، "مرکز داده یوتا" نام خواهد داشت و برای NSA که این روزها به نامی آشنا تبدیل شده، یک بخش کلیدی به شمار می رود. در واقع، مرکز داده یوتا آخرین بخش از پازلی پیچیده است که در طول دهه گذشته شکل گرفته و هدف آن عبارت است از:

  مداخله، رمزگشایی، تحلیل، و ذخیره حجم بزرگی از ارتباطات دیجیتال دنیا که از طریق ماهواره های فرا جوی و کابل های زیردریایی منتقل می شوند.

این مرکز 2 میلیارد دلاری، در شهریور 1392 (سپتامبر 2013) افتتاح خواهد شد. سرورهای آن در بخش تحتانی ساختمان قرار دارند و بر روی انواع مختلفی از ارتباطات دیجیتال دست اندازی خواهند کرد. از ایمیل های شخصی گرفته، تا تماس های تلفنی با موبایل، نتایج جستجوی گوگل، انواع اطلاعات شخصی نظیر رسید پارکینگ، مشخصات پرواز، خرید کتاب، و غیره.

این، فقط یک مرکز داده نیست. یک معبد بزرگ است برای شکستن کدها و کدشکنی از این نظر مهم است که بخش بزرگی از داده هایی که مرکز یوتا تحلیل خواهد کرد مربوط به اطلاعات مالی، خرید و فروش سهام، داد و ستد های تجاری، ارتش های خارجی، رازهای دیپلماتیک، اسناد سری، و ارتباطات شخصی محرمانه است؛ مواردی که معمولا به شکلی موثر کدگذاری شده اند.

NSA در سال های اخیر نیروی فوق العاده ای را بر روی رمزگشایی، شکستن کد ها و عبور از سیستم های رمزنگاری پیچیده صرف کرده. نه فقط با تمرکز بر روی حکومت های سرتاسر دنیا، بلکه حتی کاربران عادی. یعنی بنا به گفته یکی از کارمندان رسمی این سازمان، بعد از عملیاتی شدن مرکز یوتا...

همه هدف هستند؛ هر کسی که ارتباطات دیجیتال دارد، هدف است.

نقشه ساختمانی و تاسیساتی مرکز داده یوتا  

nsa-1.jpg

نقشه این مرکز 2 میلیارد دلاری که 93,000 متر مربع مساحت دارد، به این شرح است:

  1. مرکز کنترل بازدیدکنندگان: یک ساختمان 9.7 میلیون دلاری برای کسب اطمینان از اینکه فقط افرادی با سطح دسترسی مجاز، قادر به ورود هستند.
  2. اداره کل: محل طراحی شده برای پشتیبانی فنی و پرسنل اداری.
  3. تالار داده ها: ساختمان 2,322 متر مربعی که میزبان صف های پرشمار سرورها است.
  4. ژنراتورهای کمکی و تانکرهای سوخت: که می توانند برای حداقل سه روز نیروی برق مورد نیاز این مرکز را تامین کنند.
  5. مخزن آب و پمپاژخانه: قادر است 6,435 متر مکعب آب را در هر 24 ساعت پمپاژ کند.
  6. مرکز چیلر: نزدیک 60,000 تن (!) تجهیزات خنک سازی برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد سرورها در آن قرار دارد.
  7. ایستگاه فرعی قدرت: یک ایستگاه برق برای تامین نیاز 65 مگاواتی مرکز داده یوتا.
  8. تجهیزات امنیتی: دوربین های مدار بسته، سیستم پایش فعالیت های مشکوک، و سایر موارد که بیش از 10 میلیون دلار هزینه برداشته اند.

شمای کلی شبکه جاسوسی NSA  

زمانی که فعالیت اجرایی مرکز یوتا شروع شود، در اصل تبدیل خواهد شد به شبکه ابری NSA. این مرکز توسط داده های جمع آوری شده توسط ماهواره های جاسوسی آژانس، ایستگاه های فرامنطقه ای، و اتاق های مراقبتی در داخل شبکه های ارتباطی امریکا، تغذیه خواهد شد. تمام این داده ها در اختیار کدشکنان NSA، داده کاوان، تحلیلگران مسائل چین، متخصصین ضد تروریسم، و سایر افراد در مقر اصلی سازمان و سرتاسر دنیا قرار خواهد گرفت.

اما مرکز داده یوتا، به چه شکلی در پازل NSA جا خواهد شد؟ به نمودار زیر و توضیحات آن که سازماندهی کلی آژانس امنیت ملی امریکا را نشان می دهد، توجه کنید:

nsa-2.jpg


  1. ماهواره های ثابت: چهار ماهواره ای که در پیرامون زمین هستند، فرکانس های مختلف بی سیم را رصد می کنند. از واکی-تاکی ها و تلفن های همراه در لیبی گرفته تا سیستم های رادار کره شمالی. نرم افزار این شبکه، به عنوان اولین فیلتر در فرآیند جمع آوری داده ها و برای هدف قرار دادن اهداف بر اساس مناطق، کشورها، شهرها، و شماره تلفن ها یا ایمیل ها عمل می کند.

  2. مرکز داده ایرو اسپیس، پایگاه نیروی هوایی در برکلی، کلرادو: اطلاعات جاسوسی جمع آوری شده در ماهواره های ثابت، و سایر فضا پیماها و پست های شنود فرامنطقه ای، به این پایگاه در خارج از دنور فرستاده می شود. حدود 850 کارمند NSA مسئول دنبال کردن فعالیت ماهواره ها، مخابره داده های هدف، و دریافت داده های جدید هستند.

  3. مقر NSA در جورجیا، فورت گوردون، آگوستا: تمرکز این مقر بر روی جاسوسی از اروپا، خاورمیانه و شمال افریقا است. نام رمز اینجا Sweet Tea (چای شیرین!) است که گسترش فوق العاده ای یافته و با 56,113 متر مربع مساحت، میزبان 4,000 متصدی، تحلیلگر و دیگر متخصصین اطلاعاتی است.

  4. مقر NSA در تگزاس، پایگاه نیروی هوایی لیک لند، سن آنتونیو: این مرکز با تمرکز بر روی امریکای لاتین، و سپس از 11 سپتامبر بر روی خاورمیانه و اروپا به کار می پردازد. حدود 2,000 کارمند فعال دارد و NSA به تازگی سرمایه گذاری 100 میلیونی برای نوسازی مرکز داده بزرگ آن انجام داده که محل پشتیبان گیری برای مرکز داده یوتا خواهد بود.

  5. مقر NSA هاوایی، اوآهو: متمرکز بر روی آسیا. این مقر در جریان جنگ جهانی دوم به عنوان یک کارخانه ساخت هواپیما بر پا شد، یک مقر زیر زمینی معروف به Hole (گودال) که 23,225 متر مربع مساحت دارد و در طول زمان گسترش یافته ولی حالا 2,700 کارمند آن، به سطح زمین منتقل شده اند و در مقر جدیدی با 21,300 متر مربع مساحت، کار می کنند.

  6. پست های شنود داخل امریکا: NSA همیشه در رصد ارتباطات ماهواره ای بین المللی آزاد بوده ولی بعد از 11 سپتامبر، سوئیچ های مخابراتی را در داخل نیز بر پا کرده تا ترافیک تماس امریکا را زیر نظر داشته باشد. یکی از متخصصین اسبق NSA می گوید که 10 تا 20 مورد از این اتاق ها وجود دارد.

  7. پست های شنود خارج از امریکا: به نقل از یک منبع اطلاعاتی می دانیم که NSA حداقل بر روی 12 تا از شاهراه های ارتباطاتی جهان، سیستم شنود کارگذاشته که هر یک قادر هستند اطلاعات را با سرعت بالا منتقل کنند.

  8. مرکز داده یوتا، بلافدیل: این مرکز 93,000 متر مربعی که آخرین حلقه زنجر است، با 2 میلیارد دلار خرج ساخت آن شده تا به عنوان یک پایگاه ذخیره سازی دیجیتال و نیز قلب شبکه ابری NSA فعالیت کند و برای کدگشایی از اسنادی که تا پیش از این غیر قابل بازگشایی بوده اند، به کمک آید.

  9. مرکز پژوهش های چند منظوره، اوک ریج، تنسی: حدود 300 دانشمند و مهندس کامپیوتر با درجه های امنیتی بالا در اینجا به سختی کار می کنند. وظیفه شان ساخت سریع ترین ابر کامپیوترها، نوشتن برنامه های رمزگشا و اجرای سایر پروژه های فوق محرمانه است.

  10. مقر اصلی NSA، فورت میدل، مریلند: تحلیلگران در این محل بر روی داده های ذخیره شده در یوتا کار خواهند کرد تا گزارش ها و پیشنهادات را آماده ارائه به سیاست گزاران کنند. برای آسان سازی بارگذاری اطلاعات، یک ساختمان 896 میلیون دلاری با عنوان "مرکز اَبَر کامپیوتر" نیز در دست ساخت است.

کارمند اسبق NSA (با گرفتن دو سر انگشتش در نزدیک هم): یک قدم با حکومت تمامیت خواه جهانی فاصله داریم  

آقای باینی (Binney) در سال 2001، کمی بعد از اینکه NSA برنامه شنود بدون مجوزش را شروع کرد، این آژانس را ترک کرده می گوید: «با شروع آن برنامه، قانون اساسی را زیر پا گذاشتند، ولی برای شان مهم نبود. به هر حال می خواستند این کار را بکنند، و هر کسی را که سر راه شان بود به صلیب می کشیدند. وقتی قانون اساسی را زیر پا گذاشتند، دیگر نتوانستم تحمل کنم.»

آقای باینی می گوید که NSA دسترسی بدون چون و چرایی به AT&T دارد. اوپراتور Verizon هم جزئی از برنامه است.

او پس از ترک آژانس پیشنهاد راه اندازی یک سیستم مانیتورنیگ را داد که ارتباطات را بر اساس میزان نزدیکی افراد به اهداف مورد جستجو، شنود کند ولی این ایده رد و ساخت تشکیلات جدید در یوتا آغاز شد که او درباره اش می گوید:

«ایده کلی شان این بود که چطور می خواهیم 20 ترابایت داده جاسوسی را در هر دقیقه مدیریت کنیم؟ ما گفتیم که باید بین چیزهایی که آژانس می خواهد و نمی خواهد تفکیک قائل شد، ولی آنها در عوض هر چیزی را که گردآوری می شود، ذخیره می کنند و سپس داده کاوی شروع می شود که می توان ضمن آن، به رصد اهداف نیز ادامه داد. هر کاری که یک نفر می کند به صورت نمودار ظاهر می شود، از پرداخت های مالی تا سفر و غیره.»

یوتا بایت ها، اگزا فلاپس ها، سپتیلیون ها و آندسیلیون ها در راه هستند. دنیای کامپیوتر رشد غیرقابل تصوری خواهد داشت و در این میان، NSA با تکیه بر پیشرفت فناوری و پیشرفته ترین فناوری ها دارد به یک غول بزرگ تبدیل می شود که نمی شود آن را مهار کرد.

خورخه لوئیس بورخس نویسنده آرژانتینی در کتاب سال 1941 خود با نام "کتابخانه بابل" کلکسیونی از اطلاعات را تصویر کرده، جایی که کل آگاهی های بشر ذخیره شده ولی حتی یک کلمه از آن هم به سختی قابل فهم است.

NSA در بلافدیل، کتابخانه ای بر پا خواهد کرد که حتی بورخس هم نمی توانست تصور آن را بکند. و متخصصین این آژانس می گویند که فقط بحث زمان مطرح است، منتظر باشید تا هر کلمه ای مورد بازخوانی و بازخواست قرار بگیرد. شما یک هدف هستید.


بحث و نظرات

#261209 
13 رای
روزبه هستم

من نیگران نیستما:))
از بس سرعت کمه از اینجا چیزی اپلود نمیشه :))))

#261210 
11 رای
حمیدرضا

پس فکر کردی واسه چی سرعت اینترنت اینجا کمه ، بخاطر همین امنیت ایرانه دیگه و گرنه ما الان داشتیم با فیبر نوری دست و پنجه نرم میکردیم :|

#261211 
10 رای

واو ! برای من که ترسناک بود !
نه، شوخی نمیکنم ! خوندن این مطلب به مانند خوندن یک فصل از یک رمان ترسناک میمونه !
به ویژه این که این حس با قلم خاصی که آقای دادگستر دارن تشدید هم میشه.
موردی که برای من بیشتر از هر چیزی جذاب و حیرت آور اومد این بود که این اطلاعات زیاد و دقیق از چنین پروژه فوق محرمانه ای چگونه لو رفته ...

#261219 
10 رای
ناشناس

برای من که فرقی نداره
نه آن چنان اطلاعاتی از کامپیوتر من خارج می شه نه وارد می شه
چند تا ایمیل شخصی که فکر نکم به درد آمریکایی ها بخوره
از تلفن همراه که فکر کنم فقط پیامک ایرانسل باید آمریکا ببینه صبح تا شب همش آگهی تشویقی می ده نه یکی نه دو تا بلکه هزاران پیام این به درد آمریکا نمی خوره
می مونه تماس ها که اصلا فکر نکم مکالمه من با دوستانم گوش بده
چون مخشون سوت می کشه از زمان طولانی مکالمه تا حرف های تکراری
در کل استفاده آن چنان محرمانه ای از اینترنت ندارم .
پس فرقی برای من نمی کنه

#261213 
8 رای

هرچی اطلاعات بیش تری داشته باشید قدرت بیش تری هم خواهید داشت.امریکا هم اینو خوب میدونه و داره سرمایه گذاری می کنه.

#261216 
8 رای

مگه تو ایران اینجوری نیست ؟ تمام اطلاعاتمون و دارن از رمز کارت های عابر بانک تا وضعیت تحصیلی و سبک زندگی و همه چی
تمام واریزی ها چک میشه خرید و فروش ها همه چک میشه دلتون خوشه شمام

#261222 
7 رای
Pedram Rad

هر قدرتی واسه ادامه فرمان رواییش نیاز داره به اطلاعات و برادر بزرگه هم میخواد سلطنتش رو تظمین کنه...
همه چی آرومه و من چقدر خوشحالم...
شاید اطلاعات مهمی نداشته باشم اما دوست ندارم کشوری که اون رو مهد آزادی های مدنی میدونم منو بپاد...
کدوم دشمن؟!!!
اگه آمریکا خودش حمله سایبری نکنه و مدام پا تو کفش اینو اون نکنه دیگران بهش حمله سایبری نمیکنن....
آمریکا چیزی نزدیک به 20 میلیون دلار واسه طالبان و القاعده هزینه کرد تا بازوی آمریکا باشن اما واسه نابودیش میلیاردها دلار...
بعد از جنگ دوم هر جا جنگی اتفاق افتاده آمریکا یه جوری توش نقش داشته...

امنیت خوبه اما نه با حصار کشیدن دور افکار آدم تا دیگه کسی جرأت نکنه افکارشو بروز بده....

----------------------------
واسه اطلاع رسانی...!!!!!!

به دنبال اعلام خبر جمع‌ آوری فایل‌ های شنود تلفنی توسط آژانس امنیت ملی آمریکا، کتاب «۱۹۸۴» به قلم «جورج اورول» از استقبال کم ‌نظیر خوانندگان برخوردار شده است.
به گزارش ایسنا، فروش رمان ماندگار «۱۹۸۴»، شاهکار سیاسی جورج اورول در سایت «آمازون» یک هفته پس از انتشار خبر افشاکننده مبنی بر گردآوری فایل‌ های شنود تلفنی آمریکا از سوی آژانس امنیت ملی این کشور به شدت افزایش یافت.
دلیل این امر اشاره‌ جورج اورول در کتابش به شخصیت «برادر بزرگ» و نظارت همه‌ جانبه‌ دولت بر مردم است. این رمان در طول هفته‌ گذشته به صدر جدول پرفروش‌ ترین کتاب‌ های دیجیتالی راه یافته است.
به گزارش هالیوود ریپورتر، چاپ اولیه کتاب «۱۹۸۴» هم ‌اکنون در رتبه ۱۲۳ پرفروش‌ ترین کتاب‌ های تاریخ نشر قرار دارد، در حالیکه چاپ دیگری از همین کتاب در فهرست ۱۰۰ کتاب پرفروش سایت آمازون در مکان ۹۱ دیده می ‌شود.
در این میان «مایکل شلدن»، نویسنده‌ زندگینامه‌ جورج اورول اعلام کرد: جمع آوری شنودهای تلفنی توسط آژانس امنیت ملی آمریکا در خطوی موازی با دغدغه ‌ها و نگرانی‌ های اورول قرار دارد. چنین شبکه‌ عظیم نظارت دولتی دقیقا همان چیزی است که اورول از آن هراس داشت.

#261218 
6 رای
آره، خودشم

آقا نیما مطمئنم که موقع گذاشتن این مطلب دست و پات میلرزیده!

#261220 
6 رای

ﺑﻠﻪ ﻣﺎﺷﺎاﻟﻠﻪ ﺷﻤﺎ ﻫﻤﻴﻦ اﻻﻧﺸﻢ ﻧﺎﺷﻨﺎﺳﻲ ... :)

#261212 
4 رای

ﻳﻌﻨﻲ ﻫﻤﻪ ﭼﻲ ﻫﻮ ﺗﻮ ﺗﻮ ... ﻳﺎ ﺑﺮﮔﺮﺩﻳﻢ ب ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻋﺎﺩﻱ , ﻳﺎ ﺑﺪﻭﻥ ﭼﻮﻥ و ﭼﺮا ﺧﺼﻮﺻﻲ ﺗﺮﻳﻦ اﺗﻔﺎﻗﺎﺕ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﻣﻮﻧﻮ ﺑﺎ ﻛﺪﺷﻜﻨﺎﻥ ب اﺷﺘﺮاﻙ ﺑﺰاﺭﻳﻢ ...

ﺁﻗﺎ ﻧﻴﻤﺎ اﺯ ﺷﻤﺎ ﻣﻲ ﭘﺮﺳﻢ , اﻻﻥ ك اﻳﻦ ﻣﻂﻠﺐ ﺭﻭ ﮔﺬاﺷﺘﻴﺪ ﺣﺘﻤﺎ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﺗﻮﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ اﻳﻦ ك ﭼﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺮﺩ ﻓﻜﺮ ﻛﺮﺩﻳﺪ , ﻣﻴﺸﻪ ﻧﻆﺮﺗﻮﻥ ﺭﻭ ﺑﺎ ﻣﺎ ﻫﻢ ب اﺷﺘﺮاﻙ ﺑﮕﺬاﺭﻳﺪ ك ﭼﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﻛﺮﺩ ?

#261217 
4 رای
X-Royal

وقتی که دائما از طرف چین و کشورهای دیگه مورد حملات سایبری قرار میگیره و از طرفی هم برای جلوگیری از حملات تروریستی در داخل کشور این انتظار هم میرفت که برای دفاع خود دست به همچین کاری بزنند . البته پول و قدرت و تکنولوژی آن را هم دارند.

#261214 
3 رای

گوگل، فیس‌بوک و مایکروسافت، از شرکت‌های شاخص فعال در عرصه اینترنت، از دولت آمریکا خواسته‌اند تا اجازه دهد جزئیات مربوط به درخواست‌های نهادهای امنیتی برای دریافت داده‌ها و اطلاعات کاربرانشان را منتشر کنند.

دیوید دراموند، از مدیران بخش حقوقی گوگل از دادستان کل آمریکا خواسته است تا مجوز لازم را برای انتشار اطلاعات مربوط به "موارد متعدد درخواست‌های نهادهای امنیت ملی" آمریکا صادر کند.

او در نامه‌ای به دادستان آمریکا نوشت: "شمار درخواست‌هایی که گوگل داشته است، به وضوح نشان می‌دهد که تعداد مواردی که گوگل با این درخواست‌ها موافقت کرده، به مراتب کمتر از مواردی است که ادعا می‌شود."

او گفت: "گوگل چیزی برای مخفی کردن ندارد."

مایکروسافت هم اعلام کرده است که شفافیت بیشتر درباره این درخواست‌ها "می‌تواند در درک جامعه و طرح این مسائل مهم، موثر باشد."

#261215 
4 رای
Envy

من الان موهای بدنم سیخ شد .
این نامردا نمی دونم از مردم دنیا چی می خوان ..بابا برو یه جا بشینین زندگی تونو بکنین..کصافطا
واقعا اینا قرن هاست که نقشه دارن همه دنیارو زیر سلطه خودشون قرار بگیرن و هم دنبال اینیم که پسر همسایه چرا نماز نمی خونه و می خوایم همه رو ارشاد کنیم یکی نیست بیاد به این مسولین بگه بابا برید دنبال تکنولوژی که از دنیا عقب نمونید نه دنبال ارشاد افغانستان و کشور های افریقایی هستید

#261232 
2 رای

بحث اهمیت داشتن نیست، بحث اینه که حق نداره چنین کاری بکنه. یه سری به گزارش زیر بزنید تا ببنید کدوم کشور هدف ِ بیشترین جمع آوری داده بوده:
http://www.engadget.com/2013/06/08/the-nsas-boundless-informant/

#261221 
2 رای
MERLIN

اگه تروریستا به این اطلاعات دسترسی پیدا کنن واویلا میشه.
چند خط اولو که خوندم دست و پام لرزید.
NOW PLAYING:p!nk_try

#261235 
2 رای
wh0 c4r3

هر وقت احساس کردید برای آمریکا خطرناکید، قصد کارهای تروریستی دارید، اون موقع از این سازمان بترسید!! مطمئین باشین کارمندای NSA چندان برای عکس و مکالمه‌های من یا شما که خودمونم میدونیم چقدر با کلاس و اشرافی‌اند (!) مشتاق نیستن...

بیشتر اون بیچاره‌ها دل سوختن دارن... مثلا فکر کنید ماهواره رو بندازن رو حیاط یکی از این افغانی پاکستانیا و به جای اون چیزایی که شما فکر می‌کنید، یه گونی کلاشینکف، چند بشکه باروت واسه عملیات روز بعد، یه شلوار افغانی روی طناب و دو سه تا تشت رنگی بیاد رو فریم مانیتورشون، و مجبور باشن تا 48 ساعت دیگه این مــنــظــره رو دید بزنند D:

#261234 
1 رای

همه کشورها و حکومت هایی ک بتونن از فنی، همچین کارایی کردن/می کنن/خواهند کرد..چ ایران چ امریکا چ هرجای دیگه ای که ببینه می تونه چ استفاده هایی از تکنولوژی بکنه..

چنتا فیلم هم تو این زمینه ها ساخته بودن ک الان شاید ملموس تر باشه دیدنشون :
Eagle Eye (2008)
http://www.imdb.com/title/tt1059786/?ref_=sr_1

Echelon Conspiracy (2009)
http://www.imdb.com/title/tt1124039/?ref_=tt_rec_tt

#261241 
1 رای

این ها میخوان نظم نوین جهانی رو راه بندازن باید خیلی مواظب بود.
گوشی های اندروید به طور خودکار موقعیت کاربر رو به گوگل اعلام میکنند (از طریق شبکه ها wifi باز و gps) من گوشی اندروید دارم در طول روز که پای کامپیوتر نشستم گوشیم رو جلوی speaker میزارم در طول روز چند بار نویز میندازه

#261233 
1 رای
wh0 c4r3

>> اینا قرن هاست که نقشه دارن همه دنیارو زیر سلطه خودشون قرار بگیرن

بقیه دنیا هم سال‌هاست نقشه داره آمریکا رو به زیر بکشه، حالا یا از روی حسادت و دشمنی یا اینکه خودشو در رأس قدرت قرار بده!! هر کشوری هم که اینا رو بدونه دست روی دست نمیذاره، چه یه قبیله دور افتاده تو آمازون چه آمریکا !

#261236 
1 رای
حامد ابراهیمی

چرا منفی دادین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

#261229 
1 رای
MSM25

نمایشگاه رسانه های دیجیتال پارسال تهران، یک بیلبورد رو روی یک دیوار 10-20 متری زده بودن.


عنوانش "برادر بزرگ شما را میبیند" و در مورد فعالیت های NSA و سازمان ها و شرکت های دیگه ای که با اون فعالیت میکنند بود.

اون موقع همه میگفتن سازندهاش توهم توطئه داشتن، ولی خدا رو شکر الان موضوع رسانه ای شده.


ولی یک نکته خیلی مهم:

شک نکنید که این اطلاعات سوخته بوده که ما هم ازش مطلع ایم، اون هم حداقل یک سال پیش. ولی چرا حالا انقدر اخبار رو به خودش اختصاص داده.


نظر شخصی:

هر وقت اخباری این طوری رسانه ها رو پر میکنه هر چند خودزنی باشه، هدف دور کردن افکار مردم از یک اتفاق به مراطب بزرگ تر بوده، انقدر بزرگ که حاضر شدن همچین اطلاعاتی رو برای در آمان موندن اون اتفاق لو بدن.

#261224 
-5 رای
حامد ابراهیمی

همه بگین یک صدا مرگ بر آمریکا

#261223 
-5 رای

سلام دوستان.
من خودم حالم از این شبکه ملی اطلاعات بهم میخورد اما واقعا لازمه
باید شبکه بانکی و امنیتی کشور رو این بستر قرار بگیره
در ضمن آمرکا غلط که هیچی هیچ ...... نمی تواند بخورد.
ولی با خدا باش غمی نداشته باش بزار هر غلطی دلشون میخواهد بکنن همشون نابود خواهند شد چون دارن جاسوس میکنن

#261238 
0 رای
wh0 c4r3

آره آره آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بخوره,,,,
اینو بگو، اگه یه وقت تو این شبکه‌ی ملی و میهنی و امنیتی!!! پتت بریزه رو آب، پلیس فتا میاد در خونه‌ت یا بچه‌های NSA ؟!!!

#261231 
0 رای
hossein

جون میده یه مهندس تو اینجا باشی صبح تا شب تو اتاق سرورها قدم بزنی
:) :D
اصلا من حاضرم تموم فایلای سیستممو بدم بهشون برن ولی خودی ها به اطلاعتم دسترسی نداشته باشن.

بگذریم میخواستم ازتون یه راهنمایی بخوام:
چندهفته ای که تو پنل کاربری سرویس اینترنتم یه پیغامی اومده که DNS خودتون رو از حالت اتوماتیک سوییچ کنین رو حالت پیشنهادی که چنتا عدد دادن که DNS رو همینا ست کنم. میخواستم بپرسم از لحاظ امنیتی چطوره این کار؟

#261237 
0 رای
MSM25

با سیاست های این چنینی آمریکا، همه براش خطرناکن.

پس اکثرا باید بترسیم و مواظب باشیم.

پربیننده ترین های ماه

نگهبان کجاست؟
تبلیغات

تبلیغات

نگهبان در قبال تبلیغات نمایش داده شده هیچ مسئولیتی ندارد.


تمام حقوق برای نگهبان محفوظ است. ارجاع و استفاده موردی از مطالب در دیگر سایت ها و رسانه های الکترونیک تنها با ذکر نام نگهبان و درج لینک
به همان مطلب در نگهبان مجاز است. ذکر مطلب در رسانه های چاپی فقط با کسب اجازه قبلی مجاز است.

© 2009 - 2014 Negahbaan.ir

توسعه و میزبانی: پات شرق